plenfrdeitskesuk

Monografie

Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego (2015)

Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego (2015)

Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wydało publikację „Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego” zawierającą charakterystykę 256 zespołów i pojedynczych obiektów zabudowy sakralnej, zachowanych w naszym regionie, zbudowanych przed 1950 r. Książka o objętości 408 stron prezentuje więc 149 dawnych i obecnych cerkwi, 96 kościołów i kaplic, 57 wolnostojących dzwonnic cerkiewnych i kościelnych oraz jeden dawny zbór protestancki. Ich opisy zilustrowano w sumie 1200 aktualnych, ale także i archiwalnych, zdjęć. Każdy opis posiada krótkie streszczenie w języku angielskim oraz ukraińskim.

 

Końcowym elementem wydawnictwa jest „Suplement” prezentujący informacje o niezachowanych obiektach sakralnych. Zawiera on krótkie hasła do 467 miejscowości, w których kiedyś istniały drewniane obiekty sakralne: cerkwie, kościoły, zbory, synagogi i dzwonnice. Uległy one zniszczeniu w latach od ok. 1850 do 2007. Udało się odnaleźć i pozyskać 535 archiwalnych zdjęć, które pokazują ich bryłę, a czasami i wnętrze wraz z wyposażeniem. Szczególnie cenna dla tego działu okazała się współpraca z Wojewódzkim Podkarpackim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu, który udostępnił archiwa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Pozytywna decyzja Danuty Sobockiej pozwoliła także na skorzystanie z archiwum fotograficznego jej męża Wojciecha Sobockiego, zawierającego unikalne zdjęcia niezachowanych cerkwi z obszaru Ziemi Przemyskiej.

Osoby zainteresowane zakupem publikacji w cenie 75 zł brutto mogą to zrobić osobiście w siedzibie Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie (Rynek 16/1, II piętro, pokój 2.3). Osoby zainteresowane kupnem książki i jej przesyłką pocztą proszone są o przelanie pieniędzy na konto Banku PKO: 53 1020 4391 0000 6602 0198 7593 oraz potwierdzenie tego faktu mailem (na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (+48 17 850 01 83), a także podanie dokładnego adresu do przesyłki. Cena jednej książki to 75 zł brutto plus 13 zł kosztów jej przesyłki poleconą paczką mini. Koszt przesyłki dwóch książek to 18 zł, a trzech książek to 25,50 zł. Zwrot zakupionej i przesłanej książki przyjmujemy w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki. 

Można książkę także kupić korzystając ze sklepu internetowego Wydawnictwa Carpathia: www.carpathia.net.pl ze sklepu Podkarpackie Smaki www.sklep.podkarpackiesmaki.pl lub www.allegro.pl.  Niebawem książka będzie również dostępna w wybranych, dobrych księgarniach.

Image
logo

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju
i Promocji Podkarpacia
„Pro Carpathia”

Adres

Rynek 16/1
35-064 Rzeszów
Biuro czynne: 
poniedziałek - piątek
w godz. 8:00 - 16:00

Znajdź nas

fb yt

 

Income Tax Planning

    View Service