Monografie

Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego (2015)

Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego (2015)

Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wydało publikację „Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego” zawierającą charakterystykę 256 zespołów i pojedynczych obiektów zabudowy sakralnej, zachowanych w naszym regionie, zbudowanych przed 1950 r. Książka o objętości 408 stron prezentuje więc 149 dawnych i obecnych cerkwi, 96 kościołów i kaplic, 57 wolnostojących dzwonnic cerkiewnych i kościelnych oraz jeden dawny zbór protestancki. Ich opisy zilustrowano w sumie 1200 aktualnych, ale także i archiwalnych, zdjęć. Każdy opis posiada krótkie streszczenie w języku angielskim oraz ukraińskim.

 

Końcowym elementem wydawnictwa jest „Suplement” prezentujący informacje o niezachowanych obiektach sakralnych. Zawiera on krótkie hasła do 467 miejscowości, w których kiedyś istniały drewniane obiekty sakralne: cerkwie, kościoły, zbory, synagogi i dzwonnice. Uległy one zniszczeniu w latach od ok. 1850 do 2007. Udało się odnaleźć i pozyskać 535 archiwalnych zdjęć, które pokazują ich bryłę, a czasami i wnętrze wraz z wyposażeniem. Szczególnie cenna dla tego działu okazała się współpraca z Wojewódzkim Podkarpackim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu, który udostępnił archiwa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Pozytywna decyzja Danuty Sobockiej pozwoliła także na skorzystanie z archiwum fotograficznego jej męża Wojciecha Sobockiego, zawierającego unikalne zdjęcia niezachowanych cerkwi z obszaru Ziemi Przemyskiej.

Osoby zainteresowane zakupem publikacji w cenie 75 zł brutto mogą to zrobić osobiście w siedzibie Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie (Rynek 16/1, II piętro, pokój 2.3). Osoby zainteresowane kupnem książki i jej przesyłką pocztą proszone są o przelanie pieniędzy na konto Banku PKO: 53 1020 4391 0000 6602 0198 7593 oraz potwierdzenie tego faktu mailem (na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (+48 17 850 01 83), a także podanie dokładnego adresu do przesyłki. Cena jednej książki to 75 zł brutto plus 13 zł kosztów jej przesyłki poleconą paczką mini. Koszt przesyłki dwóch książek to 18 zł, a trzech książek to 25,50 zł. Zwrot zakupionej i przesłanej książki przyjmujemy w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki. 

Można książkę także kupić korzystając ze sklepu internetowego Wydawnictwa Carpathia: www.carpathia.net.pl ze sklepu Podkarpackie Smaki www.sklep.podkarpackiesmaki.pl lub www.allegro.pl. Niebawem książka będzie również dostępna w wybranych, dobrych księgarniach.

Image
logo

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju
i Promocji Podkarpacia
„Pro Carpathia”

Adres

Rynek 16/1
35-064 Rzeszów
Biuro czynne: 
poniedziałek - piątek
w godz. 8:00 - 16:00

Znajdź nas

fb yt

 

Income Tax Planning

    View Service