100-lecie ponownego utworzenia Powiatu Lubaczowskiego - zaproszenie

Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zaprasza na pierwszą odsłonę świętowania wyjątkowego jubileuszu, jakim jest 100 rocznica ponownego utworzenia Powiatu Lubaczowskiego

Jubileusz wiąże się z datą 1923 r., kiedy do Lubaczowa, z Cieszanowa, dotkliwie zniszczonego przez wojska rosyjskie w trakcie I wojny światowej, przeniesiono siedzibę starosty oraz Rady Powiatu, a nazwę powiatu zmieniono z „cieszanowski” na „lubaczowski”. W ten sposób, po kilkudziesięciu latach Cieszanów utracił swą powiatową stołeczność, a Lubaczów ją uzyskał, kontynuując, po dziś dzień, tradycje, mające swój początek jeszcze w okresie staropolskim. Celem zaplanowanych działań jest przypomnienie, w kreatywny i nowatorski sposób, wydarzeń z lokalnej historii, centrów i peryferii ówczesnego lokalnego świata, mozaiki narodowej, religijnej i kulturowej (Polaków, Żydów, Ukraińców, Niemców), a także najważniejszych postaci tamtego czasu: starostów, burmistrzów, dowódców garnizonu, duchownych, nauczycieli, sklepikarzy, rzemieślników, sędziów, lekarzy czy właścicieli ziemskich.

Pierwsza odsłona uroczystych obchodów, które odbywają się pod honorowym patronatem starosty lubaczowskiego Zenona Swatka odbędzie się już w najbliższą sobotę, 15 lipca, w godzinach popołudniowych. 

Świętowanie rozpoczynamy grą miejską (obowiązują zapisy) "Gdzie jest radny?" (godz. 15.00), której kanwą jest fikcyjna historia, przeplatana prawdziwymi wątkami, radnego, który zaginął w drodze z Cieszanowa do Lubaczowa na obrady Rady Powiatu. Po zakończeniu gry Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe z Zabrza zaprezentuje nam pokaz mody lat 20. i 30. XX w. (godz. 19.15), a następnie wybrzmią szlagiery z tamtego czasu w akompaniamencie kapeli Wesoła Fala Band, a wszystkich uczestników zaprosimy do potańcówki (godz. 20.00) w przestrzeni lubaczowskiego Rynku.

Zapraszamy! 

 

Szczegółowe informacje na temat pierwszej odsłony świętowania 100. rocznicy ponownego utworzenia Powiatu Lubaczowskiego znajdziemy na stronie:

https://muzeumkresow.eu/w-centrum-i-na-peryferiach-swietujemy-100-lecie-ponownego-utworzenia-powiatu-lubaczowskiego-1923-2023/

logo

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju
i Promocji Podkarpacia
„Pro Carpathia”

Adres

Rynek 16/1
35-064 Rzeszów
Biuro czynne: 
poniedziałek - piątek
w godz. 8:00 - 16:00

Znajdź nas

fb yt

 

Income Tax Planning

    View Service