Relacja z konferencji „Na Szlaku Kultury Wołoskiej”

16 grudnia w malowniczej Ochotnicy Dolnej, w restauracji OCH, odbyła się wyjątkowa konferencja w ramach projektu „Na Wołoskim Szlaku – budowanie partnerstwa na rzecz Szlaku Kultury Wołoskiej oraz popularyzacja dziedzictwa wołoskiego”. 
 
Wydarzenie poświęcone było niezwykle istotnemu zagadnieniu – dziedzictwu kulturowemu regionu wołoskiego oraz jego wpływowi na współczesną kulturę i tradycję. Spotkanie zgromadziło aż 80 uczestników, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematyką oraz potrzebie podejmowania działań na rzecz ochrony i popularyzacji tego unikalnego dziedzictwa.
 
Podczas konferencji prelegenci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, ukazując różnorodne aspekty kultury wołoskiej – od tradycji pasterskich po wpływy na współczesne obyczaje i sztukę regionu. Nie zabrakło również przestrzeni do dyskusji i wymiany pomysłów, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju Szlaku Kultury Wołoskiej.
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz prelegentom za obecność i zaangażowanie. To dzięki Wam wspólnie możemy działać na rzecz zachowania i promocji tego pięknego dziedzictwa!
 
 
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Relacja ze szkolenia „Szlakiem Kultury Wołoskiej w Małopolsce – Tatry i Podtatrze”

W dniach 6-8 grudnia 2024 r. odbyło się szkolenie pod nazwą „Szlakiem Kultury Wołoskiej w Małopolsce – Tatry i Podtatrze”, które poświęcone było historii oraz kulturze osadnictwa wołoskiego na terenie Tatr i Podtatrza oraz małopolskiej części Szlaku Kultury Wołoskiej.

Szkolenie obejmowało część teoretyczną i praktyczną, co pozwoliło uczestnikom nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale również doświadczyć walorów przyrodniczych i krajobrazowych regionu. Prowadzenie zajęć powierzono ekspertom, którzy dzielili się swoją rozległą wiedzą na temat historii osadnictwa wołoskiego i jego wpływu na kulturę muzyczną obszaru.

Po zakwaterowaniu i obiadokolacji miało miejsce pierwsze spotkanie teoretyczne, zatytułowane „Geneza i ewolucja osadnictwa wołoskiego w Karpatach i na Bałkanach”. Wykład przybliżył genezę migracji Wołochów oraz ich wpływ na kształtowanie się krajobrazu kulturowego Karpat.

Drugi dzień rozpoczął się pieszym szkoleniem terenowym, które prowadziło trasą: Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja. Uczestnicy mogli podziwiać nie tylko piękno tatrzańskiej przyrody, ale również poznać specyfikę tradycyjnych szlaków wołoskich i ich znaczenie w historii regionu. Wieczorem odbył się wykład pt. „Wołosi na pograniczu polsko-słowackim – historia i kultura (muzyka)”, który pozwolił uczestnikom zgłębić tajniki muzyki tradycyjnej tego regionu oraz wpływy wołoskiej kultury na lokalne dziedzictwo artystyczne.

Ostatni dzień szkolenia rozpoczął się od wyjazdu na Łapszankę, skąd uczestnicy wyruszyli na spacer w kierunku Ostrunii. Zajęcia terenowe obejmowały analizę kulturowego znaczenia terenów przygranicznych oraz wpływu osadnictwa wołoskiego na krajobraz Podtatrza.

Szkolenie „Szlakiem Kultury Wołoskiej w Małopolsce – Tatry i Podtatrze” było nie tylko okazją do zdobycia cennej wiedzy, ale również do nawiązania kontaktów oraz przeżycia unikalnych wrażeń w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. Zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna były niezwykle wysoko oceniane przez uczestników, którzy wyrazili nadzieję na kontynuację podobnych inicjatyw w przyszłości.

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Wyłonienie wykonawcy - przeprowadzenie szkolenia

Szanowni Państwo,

Informujemy, iż w odpowiedzi na zapytanie ofertowe na przeprowadzenie szkolenia dla przewodników turystycznych, które podniesie wiedzę i rozpoznawalność Szlaku Kultury Wołoskiej w  województwie małopolskim wśród osób zajmujących się obsługą ruchu turystycznego wpłyneła następująca oferta:

1. Szkolenie tematyczne dla przewodników beskidzkich pn. „Szlakiem Kultury Wołoskiej w Małopolsce - Tatry i Podtatrze” – Piotr Kłapyta

Za najkorzystniejszą i jedyną ofertę została uznana:

Wykonawca: Piotr Kłapyta

Kwota: 3690 zł brutto

Dziękujemy za złożenie ofert!

logo wołoski

Konferencja „Na Szlaku Kultury Wołoskiej”

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Na Szlaku Kultury Wołoskiej”, poświęconej tematyce dziedzictwa kulturowego regionu wołoskiego oraz jego wpływu na współczesną kulturę i tradycję.

Konferencja jest realizowana w ramach projektu „Na Wołoskim Szlaku – budowanie partnerstwa na rzecz Szlaku Kultury Wołoskiej oraz popularyzacja dziedzictwa wołoskiego”. 

 

Szczegóły wydarzenia:

  • Data: 16 grudnia 2024 r.
  • Miejsce: Restauracja OCH, Hologówka 197, 34-452 Ochotnica Dolna
  • Udział jest bezpłatny.

 

Istnieje możliwość noclegu. Liczba noclegów jest ograniczona. 

Program konferencji znajduje się w załączniku poniżej.

Aby wziąć udział w konferencji „Na Szlaku Kultury Wołoskiej” należy zarejestrować się poprzez formularz dostępny pod linkiem. 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

baner konferencja zaproszenie

Zapytanie ofertowe - opracowanie materiałów merytorycznych cz. 3

Szanowni Państwo,

w związku z realizacją zadania „Na Wołoskim Szlaku - budowanie partnerstwa na rzecz Szlaku Kultury Wołoskiej oraz popularyzacja dziedzictwa wołoskiego” zwracamy się z prośbą o złożenie oferty, której przedmiotem będzie opracowanie materiału merytorycznego, który będą stanowił m.in. podstawę do komunikowania o Szlaku Kultury Wołoskiej w ramach realizowanych działań promocyjnych, w następującym temacie:

1. Kultura Wołochów w Tatrach

(m.in. historia Wołochów w Tatrach i na Podtatrzu, szałaśnictwo, kultura wypasowa)

 

Ofertę należy złożyć:

a) osobiście lub pocztą lub kurierem do siedziby Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” na adres: ul. Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów

b) drogą elektroniczną (skan załącznika nr 1 i 2 lub dokumenty podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin składania ofert upływa 25 listopada 2024 r. o godz. 15.00.

Szczegółowe informacje znajdują się w zapytaniu ofertowym.

logo wołoski

logo

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju
i Promocji Podkarpacia
„Pro Carpathia”

Adres

Rynek 16/1
35-064 Rzeszów
Biuro czynne: 
poniedziałek - piątek
w godz. 8:00 - 16:00

Znajdź nas

fb yt

 

Income Tax Planning

    View Service