System monitoringu Konwencji Karpackiej

NAZWA PROGRAMU:

INSTYTUCJA UDZIELAJĄCA DOFINANSOWANIA:
współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka.

OKRES REALIZACJI:
1.03. 2013 - 28.02.2014

WARTOŚĆ PROJEKTU:

PARTNERZY PROJEKTU:
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" (Wnioskodawca)
- Agencja Rozwoju Regionalnego Svidnik (Partner zagraniczny)

CEL PROJEKTU:
Zachowanie i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dla rozwoju społeczno-ekonomicznego obszaru województwa podkarpackiego i Kraju Preszowskiego w ramach Euroregionu Karpackiego poprzez monitorowanie i wdrażanie Konwencji Karpackiej.

Projekt opierał się na monitorowaniu i wdrażaniu założeń Konwencji Karpackiej, która została opracowana jako instrument zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru Karpat. Konwencja miała być instrumentem zapewniającym międzynarodową ochronę unikatowego środowiska naturalnego oraz dziedzictwa narodowego, jakie znajdują się w Karpatach. Konwencja miała za zadanie podnosić jakość życia, wzmacniać lokalną gospodarkę i wspierać aktywizację społeczności lokalnych. Kolejnym celem Konwencji jest wzmacnianie ochrony naturalnych kompleksów i obiektów rekreacyjnych znajdujących się w sercu Europy. Region Karpacki będzie objęty wspólną polityką promocyjną dla zrównoważonego rozwoju. W ramach niniejszego projektu w głównej mierze poruszane były zagadnienia związane z ochroną i zachowaniem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Działania w ramach projektu:

I Etap: 1. Powołanie Grupy Monitoringowej Konwencji Karpackiej; 2. Spotkania Grupy monitoringowej, 3. Zlecenie wykonania podmiotom zewnętrznym badań audytowo - monitoringowych. 4. Opracowanie Raportu z wdrażania Konwencji Karpackiej na poziomie regionalnym i lokalnym.
II Etap: 5. Promocja Konwencji Karpackiej; 6. Tworzenie partnerstwa regionalnego i lokalnego na rzecz wdrażania Konwencji Karpackiej w Euroregionie Karpackim 7. Zorganizowanie Forum Karpackiego na Słowacji.

Grupę docelową w projekcie stanowiły instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe z terenu województwa podkarpackiego i Kraju Preszowskiego zgodnie z listą indykatywnych beneficjentów priorytetu 2.3 Programu PL-SK oraz zgodnie z założeniem Konwencji Karpackiej. Projekt skierowany był głównie do podmiotów funkcjonujących w obszarze ochrony środowiska i zasobów naturalnych oraz dziedzictwa kulturowego jak również w obszarze rozwoju gospodarczego i społecznego. Instytucje te w ramach projektu stworzyły Partnerstwo na rzecz monitoringu i wdrażania Konwencji Karpackiej, a po jego zakończeniu utrzymywane były rezultaty, rozwijające współpracę oraz realizować kolejne działania.

 

sekp_1.jpg ewt.jpg pobrane_2.png