Akcja partycypacja!

Aktywni logo

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” realizuje projekt „Akcja partycypacja!” współfinansowany ze środków otrzymanych od Skarbu Państwa - Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2024.

 

Termin realizacji: 1.09-31.12.2024 r.

Numer umowy: 534/DS/24

Całkowita wartość projektu: 154 205,00 zł

Wartość dofinansowania: 133 775,00 zł

Wkład niefinansowy (wolontariat): 20 430,00 zł

 

Celem projektu jest zwiększanie zaangażowania osób starszych - mieszkańców województwa podkarpackiego w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym.

 

Cele szczegółowe:

1. Wzrost liczby osób starszych angażujących się w działania organizacji pozarządowych, w tym uniwersytetów trzeciego wieku, rad seniorów oraz organizacji działających na rzecz osób starszych w województwie podkarpackim.

2. Poprawa umiejętności i wzrost kompetencji osób starszych - mieszkańców województwa podkarpackiego w zakresie partycypacji w życiu publicznym

3. Wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych poprzez nawiązanie współpracy pomiędzy uniwersytetami trzeciego wieku, radami seniorów oraz organizacji działających na rzecz osób starszych z województwa podkarpackiego

4. Zwiększenie wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków ich życia.

 

Cele zostaną osiągnięte przez:

- badanie na temat partycypacji społecznej osób starszych - mieszkańców województwa podkarpackiego w życiu publicznym i potrzeb w tym zakresie,

- organizację konferencji uniwersytetów trzeciego wieku działających w województwie podkarpackim,

- organizację zjazdu podkarpackich rad seniorów,

- organizację szkolenia nt. możliwości współpracy z lokalnym samorządem

- opracowanie i publikację ulotki na temat partycypacji społecznej osób starszych

- wydanie publikacji zawierającej wyniki badania na temat partycypacji społecznej osób starszych - mieszkańców województwa podkarpackiego w życiu publicznym, działań organizacji na rzecz wsparcia osób starszych oraz potrzeb w tym zakresie.

 

Uczestnikami projektu będą osoby, które ukończyły 60 rok życia.

 

Projekt pozwoli na:

- stymulowanie zaangażowania społeczności lokalnych w działania na rzecz swojego środowiska (21 uniwersytetów trzeciego wieku, 23 rady seniorów, łącznie min. 200 osób),

- wzmocnienie potencjału organizacji działających na rzecz osób starszych za sprawą udziału w konferencji i zjeździe (min. 40 organizacji),

- aktywizację otoczenia organizacji do współpracy (m.in. samorząd, instytucje publiczne), łączącą aktywność mieszkańców ze zdobywaniem przez nich wiedzy w sferze działań obywatelskich,

- wzmocnienie instytucjonalne Wnioskodawcy: zdobycie nowych doświadczeń, przygotowanie do podejmowania kolejnych działań na rzecz seniorów, nawiązanie współpracy z lokalnymi liderami i instytucjami publicznymi,

- rozwój współpracy pomiędzy lokalnymi samorządami a podkarpackimi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów (w tym uniwersytetami trzeciego wieku oraz radami seniorów),

- zwiększenie zaangażowania i zainteresowania mieszkańców województwa podkarpackiego na rzecz dobra wspólnego i udziałem w kształtowaniu kierunków współpracy,

- zweryfikowanie jakości i zakresu współpracy podkarpackich samorządów i NGO’s działających na rzecz osób starszych oraz potrzeb w tym zakresie.

 

Projekt jest odpowiedzią m.in. na niewielkie zainteresowanie podkarpackich uniwersytetów trzeciego wieku i NGO’s działających na rzecz seniorów kształtowaniem kierunków współpracy z samorządem.

Projekt przyczyniać się będzie także do budowania kultury demokratycznej.

W projekcie udział weźmie minimum 200 osób, ok. 40 organizacji (m.in. 21 uniwersytetów trzeciego wieku, 23 podkarpackie rady seniorów) i ok. 12 lokalnych samorządów.

 


Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu, która ma na celu poznanie aktywności społecznej mieszkańców województwa podkarpackiego, którzy ukończyli 60 lat oraz potrzeb związanych z ich wsparciem społecznym. Państwa odpowiedzi pomogą w lepszym dostosowaniu działań i usług skierowanych do tej grupy osób. Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmie około 10 minut. Ankieta dostępna jest tutaj

 


Zapraszamy chętnych na bezpłatne szkolenie z partycypacji, które odbędzie się 15 listopada 2024 r.
w godz. 12.00-15.00., w Osiedlowym Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Kochanowskiego 29.

Prowadzący ekspert: Robert Gawlik

Szkolenie skierowane jest do osób, które ukończyły 60 lat. Celem szkolenia jest przedstawienie możliwości w zakresie partycypacji oraz zainicjowania dialogu społecznego na temat potrzeb osób starszych, kierunków możliwej współpracy, w szczególności współpracy z lokalnym samorządem, konsultacji społecznych, zwiększenie wiadomości seniorów na temat partycypacji, ich roli w tworzeniu prawa miejscowego, udziału w konsultacjach społecznych oraz budowaniu dialogu obywatelskiego.

Zapisy do dnia 12 listopada br. w biurze projektu (Rzeszów, ul. Rynek 16/1, tel. 17 850 01 81) lub w sekretariacie ODK. Udział w szkoleniu jest równoznaczny z przystąpieniem do projektu jako Beneficjent ostateczny. Na szkoleniu zapewniamy drobny poczęstunek dla uczestników.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona! Liczy się kolejność zgłoszeń.

Szkolenie organizowane jest w ramach zadania publicznego pn. „Akcja partycypacja!”, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Skarbu Państwa - Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2024.

 

AGENDA SZKOLENIA Z PARTYCYPACJI
dla osób, które ukończyły 60 lat

Termin: 15 listopada 2024 r. godz. 12.00-15.00
Miejsce: Osiedlowy Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Kochanowskiego 29

11.30 – rejestracja;
12.00 – przywitanie uczestników oraz przedstawienie zagadnień z zakresu:
• czym jest partycypacja społeczna i dlaczego jest ważna dla seniorów
• konsultacje społeczne jako aktywna forma uczestnictwa seniorów w procesie stanowienia prawa,
• możliwości w zakresie partycypacji oraz zainicjowania dialogu społecznego na temat potrzeb osób starszych,
• kierunków możliwej współpracy, w szczególności współpracy z lokalnym samorządem,
• tworzenie prawa miejscowego, udział w konsultacjach społecznych oraz budowaniu dialogu obywatelskiego,
• formy współpracy z samorządem lokalnym,
• jak zbudować trwałą współpracę rad społecznych z samorządem?
• dobre praktyki: Strategia Partycypacji Społecznej Przemyśla – czy to może się udać?
14.45 - podsumowanie, dyskusja;
15.00 – zakończenie szkolenia.

W trakcie szkolenia przewidziano dwie przerwy po 15 min.

Prowadzący: Robert Gawlik
Magister administracji UMCS w Lublinie. Kurs akademicki w Studium Prawa Europejskiego „Konsultacje społeczne, współpraca samorządów terytorialnych i organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi”. W latach 1992 – 2004 pracownik Schroniska dla bezdomnych im. św. Brata Alberta w Przemyślu, prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta oraz animator
w świetlicy profilaktyczno-wychowawczej. Od 2004 r. zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Przemyślu na stanowisku koordynatora ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, a od 2012 r. Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych. Do zakresu zadań należy, oprócz szeroko rozumianej realizacji polityki miasta w zakresie współpracy z organizacjami, sprawowanie nadzoru nad stowarzyszeniami i fundacjami. W latach 2009 –2011 nauczyciel akademicki współpracujący  z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu.

Szkolenie organizowane jest w ramach zadania publicznego pn. „Akcja partycypacja!”
realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”,
współfinansowanego ze środków otrzymanych od Skarbu Państwa - Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+”
na lata 2021-2025. Edycja 2024.


W ramach realizacji projektu "Akcja partycypacja!" powstała ulotka dotycząca partycypacji społecznej, skierowana do osób 60+.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią, egzemplarze ulotki dostępne są w biurze Stowarzyszenia "Pro Carpathia".

 

2

3

4

 

Ulotka do pobrania poniżej

 


 

Zapraszamy przedstawicieli UTW na konferencję podkarpackich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która odbędzie się w Rzeszowie (Hotel Prezydencki) w dniach 28-29 listopada br. (czwartek, piątek) organizowaną przez Stowarzyszenie PRO CARPATHIA w ramach projektu "Akcja partycypacja!", współfinansowanego z rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych " Aktywni+" na lata 2021-2025. Edycja 2024.

Uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 60 lat. Udział w konferencji jest bezpłatny; zapewniamy nocleg (w pokojach 2-osobowych), wyżywienie, bezpłatny parking oraz zwrot kosztów dojazdu (szczegóły na formularzu zgłoszeniowym).

Na zgłoszenia czekamy do 25 listopada, przewidziany jest udział max 4 osób z każdego uniwersytetu. Zgłoszenia można wysłać skanem na adres: dorota@procarpathia.pl lub pocztą (Stowarzyszenie PRO CARPATHIA, 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 ).

Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailowo bądź telefonicznie. Zgodnie z Regulaminem programu "Aktywni+" udział w konferencji jest tożsamy z przystąpieniem do projektu, a deklaracje przystąpienia będą dostępne do wypełnienia w hotelu przed konferencją.

Agenda konferencji oraz formularz zgłoszeniowy w załączeniu.